Hoewel de eerste helft niet om over naar huis te schrijven was, was NEC na rust beter dan het in goede vorm verkerende FC Groningen (2-0). De wissels van Dick Schreuder in de rust zorgen voor een ommekeer in de wedstrijd. Trainer Dick Schreuder legt uit waarom hij trots is op zijn ploeg en waarom het in de eerste helft zo moeizaam ging. “Ik vind dat er anders gekeken moet worden naar onze ploeg.”
De laatste zege in de Eredivisie dateerde alweer van eind september, dus drie punten waren wel weer eens nodig in Nijmegen. Toch was er bij Schreuder en zijn technische staf geen enkele vorm van stress. “Ik ben trainer van NEC geworden om hier een mooi seizoen met z’n allen neer te zetten en dat duurt niet twee of drie maanden. Uiteindelijk gaat dat met vallen en opstaan en vind ik dat de ploeg er heel goed mee omgaat”, stelt Schreuder tegenover ForzaNEC. “Soms zijn de verwachtingen niet terecht en mensen kijken dan negatief naar ons. Ik zie dat anders. Vandaag zie je dat je dat je tegen een goede ploeg speelt die goed druk kan zetten. Dan moet je geduld hebben, maar je moet er ook beter onderuit spelen. Onze twee zessen stonden te hoog, waardoor Crettaz en Sandler het moeilijk kregen. Ik heb vorige week naar Groningen gekeken tegen FC Twente. Toen hadden ze in de rust al een expected goals van drie, allemaal uitgespeelde kansen. Dat hebben ze vandaag niet gedaan. De kansen die ze kregen was omdat Darko (Nejasmic, red.) als een van de laatste achterin staat en de ruimte moet verdedigen.”
Tekst gaat verder onder de link.
Proces
In de eerste helft was de veldbezetting van NEC dus niet wat het moest zijn. “Doordat onze twee zessen te ver weg stonden, waardoor onze twee tienen automatisch in de hoogste linie kwamen. Dan sta je daar met vijf op een rij en wordt het lastig voetballen. Ook zij hebben heel veel de lange bal gespeeld de tweede helft. Groningen moet veel geven tegen ons om ons onder druk te houden. Dat lukte voor hen niet. Dat is hoe ik ernaar kijk.”
“Ik vind dat er anders gekeken moet worden naar onze ploeg. We zitten in een proces en dat maak ik dagelijks mee. De mensen vergeten dat zo’n vijf spelers pas na een de vierde en vijfde wedstrijd van het seizoen gekomen. Dan begin je met allerlei facetten weer helemaal opnieuw. Ik sta er dicht op en anderen zien dat niet. Het belangrijkste is waar wij zelf invloed op hebben en daar ben ik erg tevreden over.”
“Dat wij ons niet zomaar aan de kant hebben laten zetten door FC Groningen. De tweede helft, ook fysiek gezien, konden we heel goed met hen mee. Ook nog eens op een heel zwaar veld, want die was niet al te top. Ik denk dat we dat goed hebben gedaan”, beantwoordt Schreuder de vraag wat hem zo tevreden maakt over het proces. Vervolgens somt hij de ongelukkigheden van de laatste weken op: “Bij Eagles krijg je twee keer geel, anders denk ik dat we die wedstrijd over de streep trekken. Bij Twente krijg je een handsbal tegen, waarvan ik vind dat we de vrije trap daarvoor beter moeten verdedigen, maar we speelden toen wel een goede tweede helft. Tegen Zwolle hadden we een mindere wedstrijd, maar die kan je ook winnen. En tegen Utrecht, tja. Ik heb een gedeelte van de wedstrijd FC Utrecht – Ajax gekeken. Wij kunnen Utrecht wél op eigen helft onder druk zetten en in balbezit ervoor zorgen dat ze de bal niet af kunnen pakken. Ik zie veel aanknopingspunten en goede dingen. Daarvoor ben ik ook de trainer, maar de negativiteit moet ik weghouden bij de jongens.”
Tekst gaat verder onder de link.
Gouden wissels
Zijn wissels zorgden mede voor een ommekeer in de tweede helft. Basar Önal had zelf bij de trainer aangegeven te kunnen starten, maar moest daar tegen het einde van de wedstrijd op terugkomen. “Je zag tien minuten voor tijd dat hij kapot zat”, lacht Schreuder. “Hij wil graag en dat is mooi om te zien. In de rust vroeg hij wanneer hij erin mocht: ‘Nu!’, zei ik. Hij begrijpt steeds meer waarom we dingen doen.”
Dat geldt ook voor Kento Shiogai, die de 2-0 maakte. “We hebben een situatie met drie spitsen. Als El Kachati wegvalt, merk je dat er meer rust komt bij de andere twee. Dat is ook normaal. We hebben ervoor gekozen om niet hetzelfde te doen als bij FC Utrecht. Ik moet het zo goed mogelijk managen met de spelers. Voor hem is het lastig als je twee duels geen minuten krijgt. Als El Kachati het dan goed doet, is dat lastig. Dat snap ik. Maar het kan ook zomaar zo zijn dat hij nu de anderen voorbijstreeft. Dat weten we niet.”
Tot slot gaf Schreuder zijn staf nog een compliment. “Iedereen is eigenlijk fit en ik denk dat dat een grote pluim is voor assistenten en de medische staf. Vandaag was Darko ook grieperig, maar we hebben toch besloten hem te laten spelen. Hij heeft gisteren licht getraind, maar het zag er niet goed uit. Die speelt uiteindelijk gewoon 90 minuten. Dat betekent dat het goed zit en dat willen we graag zo houden. Als dan iedereen fit is, heb je minder kans om te spelen, maar dat hoort erbij. Er is geen enkele ploeg die het seizoen wint met twaalf of dertien spelers. Ik wil er geen kippenhok van maken. Daarom begonnen we vandaag ook met dezelfde elf als tegen FC Utrecht, omdat ík vond dat we toen ook goede dingen hebben laten zien. Niet alleen ik, maar ook de rest van de staf. Daar werk ik dagelijks mee en daar probeer ik het meest naar te luisteren.”
Foto: Rob Koppers



